Υπόδειγμα Κανονισμού Εργαστηρίου Φ. Ε., που μπορεί να συνταχθεί με συνεργασία υπευθύνου καθηγητή - μαθητών

1.  Οι μαθητές εισέρχονται στο εργαστήριο μόνο με την παρουσία του υπευθύνου καθηγητή ή άλλου εκπαιδευτικού που θα φέρει τη σχετική ευθύνη.

2. Οι μαθητές γνωρίζουν και τηρούν στο εργαστήριο τους κανόνες και τις οδηγίες ασφαλείας και υγιεινής.

3. Οι μαθητές της κάθε ομάδας κάθονται πάντοτε στον ίδιο ?αριθμημένο- πάγκο εργασίας και χρησιμοποιούν τις οργανοθήκες, τα ερμάρια, το νιπτήρα όπως αυτά έχουν καταχωρηθεί στο πλάνο του εργαστηρίου και χρησιμοποιούν μόνο τα όργανα, τις συσκευές, τα υλικά κλπ, που έχουν χρεωθεί στην ομάδα από την αρχή της σχολικής χρονιάς από τον υπεύθυνο καθηγητή.

4. Οι μαθητές της κάθε ομάδας χρησιμοποιούν τα μέτρα ατομικής προστασίας (ποδιές, γάντια, γυαλιά προστασίας, κλπ) όταν τους υποδεικνύεται.

5. Δεν θα πρέπει να εργάζεται στο εργαστήριο ένας μαθητής μόνος.

6. Οι μαθητές της κάθε ομάδας πριν αρχίσουν την εκτέλεση μιας άσκησης καλούν τον υπεύθυνο καθηγητή να ελέγξει αν η πειραματική διάταξη έχει συναρμολογηθεί σωστά. Ειδικά δεν τροφοδοτούν τα ηλεκτρικά κυκλώματα με ρεύμα χωρίς την άδεια του καθηγητή.

7. Οι μεταγγίσεις και οι αραιώσεις των ισχυρών οξέων ή των βάσεων γίνονται από τον υπεύθυνο καθηγητή. Η αραίωση των οξέων ή των βάσεων γίνεται με την προσθήκη τους σιγά-σιγά στο νερό και ποτέ αντίστροφα.

8.Απαγορεύεται οι σιφωνισμοί να γίνονται με το στόμα αλλά μόνο με τη χρήση πουάρ.

9. Τα αντιδραστήρια αμέσως μετά από κάθε χρήση, πρέπει να επιστρέφονται στον υπεύθυνο καθηγητή και να τοποθετούνται στα ειδικά διαμορφωμένα ντουλάπια.

10.  Κάθε τυχαία ρύπανση ή διαφυγή υλικών όπως και το σπάσιμο γυαλικών πρέπει να αναφέρεται αμέσως στον υπεύθυνο καθηγητή για να αντιμετωπίζεται άμεσα με εξουδετέρωση και καθαρισμό ή απόρριψη.

11.   Τα όργανα, τα γυαλικά, τα σιφώνια, οι πιπέτες κλπ, που χρησιμοποιήθηκαν πρέπει να καθαρίζονται αμέσως μετά τη χρήση τους και να τοποθετούνται στην αρχική θέση τους.

12.  Ο χώρος του εργαστηρίου πρέπει να διατηρείται καθαρός και στεγνός.

13.  Οι πάγκοι πρέπει να αφήνονται πάντα καθαροί και τακτοποιημένοι μετά το τέλος του πειράματος. Οι συσκευές αποσυναρμολογούνται και τα όργανα τοποθετούνται στην αρχική τους θέση.

14.  Απαγορεύεται η κατανάλωση τροφίμων, ποτών, αναψυκτικών, κλπ στο εργαστήριο.

15.   Οι μαθητές δε μετακινούνται από τη θέση τους χωρίς την άδεια του καθηγητή.

16.  Το εργαστήριο είναι χώρος υπεύθυνης εργασίας και όχι χώρος παιγνιδιού και αστεϊσμών.

17.   Στο τέλος κάθε εργαστηριακής άσκησης οι μαθητές της κάθε ομάδας, πριν φύγουν από το εργαστήριο, ελέγχουν κατά τρόπο ώστε να εξασφαλιστεί ότι:

• Ο πάγκος που εργάστηκαν είναι καθαρός και τακτοποιημένος.

• Τα αντιδραστήρια, τα υλικά, τα εργαλεία, τα όργανα και οι συσκευές είναι στη θέση τους.

• Οι πάσης φύσεως ηλεκτρικές συσκευές, θερμαντικές πλάκες, λύχνοι υγραερίου και οινοπνεύματος είναι εκτός λειτουργίας.

• Τα απορρίμματα έχουν απομακρυνθεί και τα δοχεία απορριμμάτων είναι άδεια και καθαρά.